Composer Nedir ?

Composer bir çok developerdan duymuş olmanız lazım, aslında yıllardır süre gelen open source sistemlerde sürüm takip sisteminde gelinmiş en son nokta diyebiliriz.

Projemizde kullanmak istediğimiz php kütüphanesinin ihtiyacı olan php dosyalarını projeye dahil edilmesini sağlayan, çeşitli güncellemeleri otomatik yapabilen bir araçtır. Php’de Composer’ın yaptığı işlemleri Ruby’de bundler, NodeJs’de Npm, Java’da Maven yapmaktadır.

Projemize composer ile paket yüklediğimiz zaman ana dizinimizde; composer.json dosyası, composer.lock dosyası ve vendor klasörü oluşur. Yüklenen kütüphanenin dosyaları vendor klasöründe tutulur. Composer.json dosyamıza da bu paketin ismi ve versiyonu eklenir. 
Biz her paket yüklediğimizde; dosyalar vendor klasörüne, paket bilgisi de composer.json dosyasına eklenir. Composer.lock dosyası da, kütüphanelerin ve onların kullandığı kütüphanelerin verisyonlarını tutar. Bu dosya sürekli güncel tutulur.

Composer Kurulumu

Linux ve Mac OS Kullanıcıları İçin

Bilgisayarınızda curl yüklü ise;

Bilgisayarınızda curl yüklü değil ise;

Windows Kullanıcı İçin

Windows kullanıcıları için Composer-Setup.exe yi indirip kurarak yükleyebilirsiniz

Nasıl Kullanılır ?

Projenin ana dizininde terminali açalım,

Komut sonrasında gelen proje bilgileri girdikten sonra otomatik olarak composejer.json oluşuyor.

Şimdi bir kütüphane ekleyelim.

Komutunu girerek projemize monolog kütüphanesini dahil ediyoruz. Bundan sonra kütüphaneyi istediğimiz gibi kullanmaya başlıyabiliriz.

Kolay gelsin,iyi çalışamlar.