reCaptcha Nedir ?

reCAPTCHA web sitenizde kullandığınız formlarımızı spamdan koruyan ücretsiz bir hizmettir. reCAPTCHA gelen kötü niyetli otomatik yazılım botlarını engellemek için google tarafından geliştirilmiştir. v2 ve ve3 ü mevcuttur. Bu yazıda v2 nin nasıl kullanılacağını açıklamaya çalışacağım.

reCaptcha’yı Siteye Ekleme

Öncelikle Google hesabınızla reCAPTCHA‘ya giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra spamdan korumak istediğiniz sitenizi gerekli kayıtları doldurarak kaydedebilirsiniz.

Label: Eklediğiniz siteler için etiket

Domains: reCaptcha yı kullanacağınız site adresleri, her satıra bir site girebilirsiniz.

Send alerts to owners: Bu seçeneği işaretleyin ki herhangi bir durum olursa size geribildirim gelsin. (bildirimler giriş yaptığınız Google hesabına gönderilir.)

Kayıt işlemini bitirdikten sonra google reCaptchayı kullanamk için bir api key ve secret key üretecektir. Bu sayfada reCaptcha’yı kullanmak için 2 method sunmaktadır.İstediğiniz yönetemi kullanabilirsiniz.Ben Client-Side Integration ‘ı göstereceğim.Step 1: client-side integration işlem

reCaptcha Client Side Integration

Öncelikle reCaptcha api sayfasında bize ürettiği script i sayfamıza dahil ediyoruz.

Burada ki “hl-tr” ifadesi kullandığımız apinin türkçe olduğunu belirtmemizi sağlar. Desteklenen diğer dilleri buradan görebilirsiniz. Sonra formumuza google reCaptcha form elemanını ekliyoruz.Aşağıda örnek forma göz atabilirsiniz.

Google reCaptcha PHP Form

Buraya kadar işlemlerimizi yaptıktan sonra sıra formumuzun submit ettiğimiz yerde gerekli işlemleri yapmaya geldi.

Buradaki önemli kısım SECRET_KEY kısmını girmeyi unutmayınız. Tüm işlem bu kadar. Bu konuda Tayfun Erbilen güzel bir anlatım yapmış.

Kolay gelsin iyi çalışamlar.