Stored Procedure yani kısacası SP nedir ? Sp ‘ nin türkçe karşılığı saklı yordam olarak adlandıra biliriz. Yani herhangi bir Sql veri tabanında belirli bir görevi yerine getirmek için hazırlamış sql ilişkisel kod parçacıklarıdır.

Sp ler programlama dillerindeki gibi yazılmış fonksiyonlar olarak inceliyebiliriz ve fonksiyonlar gibi parametre alabilirler. Bu parametrelere bağlı olarak sonuç dönerler. Aynı zamanda bir sp diğer başka bir sp yi de kullanabilir.

Mysql 5.0 versiyonundan sonra sp,trigger ve event gibi mekanizmalara destek vermeye başlayarak daha güvenli ve esnek yapıya kavuşmuştur.

Sp ler ilk çalıştırdıklarında derlenirler ve bir daha derlenmezler ayrıca veri tabanında saklandıkları için C,C#,Java,Php vs. gibi programlama dillerinde kod ile yapılan veri tabanı işlemlerine göre çok daha hızlıdırlar.

Eğer büyük bir veri tabanına ait bir projeniz varsa yada büyük veri ile çalışacaksanız kesinlikle sp kullanmanızı tavsiye ederim. Hem performans hemde güvenlik açısından çok büyük avantaja sahip olursunuz.

SP’lerin Genel Yapısı

Bir Sp ‘nin yapısı aşağıda ki gibidir.

Yukarıda Mssql ‘ deki tanımlamasında da görüldüğü gibi Bir Sp yi CREATE PROC / PROCEDURE ifadesi ile oluşturuyoruz ve ismini belirtiyoruz. Daha sonra eğer parametre kullanacak isek parametrelerimizi belirtiyoruz. AS – GO arasında da istediğimiz sql sorgumuzu yazıyoruz. Unutmayalım yazdığımız sp yi kullanabilmemiz için 1 kez çalıştırmamız gerekmektedir.

Yazdığımız bir Sp yi aşağıdaki gibi çağırıp çalıştırabiliriz.