Günümüzde QR kodu çok farklı yerlerde kullanıyoruz. Atm den para çekerken, Whatsapp da oturum açıyorken yada bir kafedeki indirimden yararlanmak için gibi bir çok farklı yerde kullanıyoruz. Bu kadar çok kullandığımız QR kodu nasıl üretebileceğimizi inceleyelim.

Laravel ‘de nasıl QR kodu üretebileceğimizi anlatmaya çalışacağım. QR kodu üretir iken laravel in Simple QrCode paketini kullancağım ve QR kodun metin, renk, resim ve vcard oluşturma örneklerinin nasıl yapıldığını göreceğiz. Herhangi bir benzersiz metniniz, e-postanız ve telefon numaranız varsa, QR kodunu çok rahatça oluşturabilir ve kişi olarak oluşturulan vcard ı rahatlıkla rehberinize kaydedebilirsiniz.

Vcard özellikle son zamanlarda kartvizitlerde kullanılmaya başlandı. Kişiler yaptırmış oldukları kartviztlerinde QR kodunu ekleterek kişilerin rahatlıkla bilgilerini rehber e kaydetmesini sağlıyor.

Adımlarımız

  • Proje Kurulumu
  • Paket Kurulumu
  • Route oluşturulması

1.Proje Kurulumu

Terminalimizi açıyoruz ve projeyi kurmak istediğimiz dizine gidiyoruz. Eğer global olarak laravel paketini yüklediyseniz aşağıdaki komutu terminal yapıştırıp çalıştırıyoruz. Eğer yüklemediyseniz diğer komutu yapıştırıp çalıştırabilirsiniz.

2.Paket Kurulumu

Aşağıdaki kodu kullanarak “simple-qrcode” paketini composer yardımıyla projemize dahil ediyoruz.

Paketimizi kurduktan sona config/app.php dosyamızın içinde providers ve aliases içine paketimizin servis provider ını ve facade ismini ekliyoruz.

3.Route oluşturma

Bu işlemleri başarılı bir şekilde yaptıktan sonra sıra geldi route oluşturmaya. Aşağıdaki kodu “routes/web.php” dosyasına ekleyerek metin,renk ve vcard gibi kullanımlarını görebilirsiniz.

Daha fazla özellik için “simple-qrcode” paketinin sitesine  bakabilirsiniz.

İyi çalışmalar.